Geostatystyka i analiza przestrzenna
dla III roku Geografii specjalność Geoinformacja

Geostatystyka po polsku

Ostatnia aktualizacja: 18 maja 2010, g.21.00

Zdecydowana większość zaproponowanej przeze mnie literatury, zarówno do wykładów, jak i ćwiczeń, jest w języku angielskim. Stanowi to oczywiście poważne utrudnienie dla większości studentów. Do tej pory opublikowano po polsku tylko jeden podręcznik, który prezentuje teorię i zastosowania Geostatystyki (Namysłowska-Wilczyńska 2006). Nie jest on jednakże, moim zdaniem, z wielu względów w pełni zadawalający. Nie znaczy to oczywiście że w Polsce Geostatystyka nie jest przez naukowców stosowana. Istnieje już wiele opracowań z zakresu nauk geograficznych, geologii, gleboznawstwa i nauk rolniczych w których wykorzystano geostatystyczne metody analizy struktury przestrzennej i estymacji. Praktyczne nie wykorzystywane są jednak do tej pory w Polsce możliwości jakie stwarzają geostatystyczne symulacje i optymalizacja. Aby studiującym Geostatystykę na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM nieco ułatwić to trudne zadanie, postanowiłem udostępnić spis publikacji _z tej dziedziny_ w języku polskim. Nie jest to jednak w żadnym wypadku pełna bibliografia zastosowań geostatystyki opublikowanych w naszym języku. Część publikacji jest dostępna do skopiowania w postaci elektronicznej (pliki Adobe Acrobat _ PDF). Na końcu zestawienia zamieściłem także kilka prezentacji w formacie MS PowerPoint, które pokazywałem w trakcie wystąpień na konferencjach naukowych.
Pragnę jednak zwrócić Waszą uwagę na następujące zagadnienia:
1. Są to głównie opracowania dotyczące różnego rodzaju zastosowań geostatystyki. Zagadnienia teoretyczne są w nich zwykle omawiane bardzo skrótowo.
2. W niektórych publikacjach stosowana jest odmienna terminologia i notacja matematyczna, niż ta, którą poznajecie Państwo na wykładach z geostatystyki. Czasami jest ona stosowana błędnie.
3. W niektórych pracach w omówieniach teorii znajdują się istotne błędy merytoryczne (np. złe wzory).
Publikacje, których nie jestem autorem albo współautorem, są zapisane w plikach Adobe Acrobat (PDF) i zarchiwizowane w zabezpieczonych hasłem, samo rozpakowujących się, archiwach RAR. Niektóre z nich były co prawda publicznie dostępne w Internecie, ale nie mam w tym momencie jeszcze zgody właścicieli praw autorskich na ich rozpowszechnianie.
Lista, która znajduje się poniżej jest wstępna, i będzie sukcesywnie aktualizowana i uzupełniana o aktywne połączenia do plików z publikacjami i prezentacjami.

Publikacje:

Prezentacje komputerowe: