Definicje  systemów  informacji  geograficznej

 

 

1979 - K.J. Duecker

Systemy informacji geograficznej to specjalny zestaw systemów informacji, w którym baza danych składa się z obserwacji o cechach, działalnościach i zdarzeniach rozlokowanych przestrzennie, które są określone w przestrzeni jako punkty, linie i obszary. System Informacji Geograficznej przetwarza dane o tych punktach, liniach i obszarach dla uzyskania informacji na pytania i analizy.

 

1981 - V.M. Ozemoy, D.R. Smith & A. Sicherman

Systemy informacji geograficznej to zautomatyzowany zbiór funkcji, który zapewnia fachowcom z zawansowanymi możliwościami przechowywanie, odzyskiwanie, obróbkę i prezentację danych zlokalizowanych geograficznie.

 

1986 - P.A. Burrough

Systemy informacji geograficznej to potężny zbiór narzędzi do zbierania, przechowywania, dowolnego odzyskiwania, przetwarzania i prezentacji danych przestrzennych świata rzeczywistego.

 

1986 - H.A. Devine & R.C. Field

Systemy informacji geograficznej to forma systemu zarządzania informacją, która pozwala przedstawiać mapy ogólnej informacji.

 

1987 - Department of Environment, HMSO, London

Systemy informacji geograficznej to system do pozyskiwania, przechowywania, sprawdzania, obrabiania, analizowania i przedstawiania danych, które są zorientowane przestrzennie na Ziemi.

 

1987 - T.R. Smith, S. Menon, J.L. Starr & J.E. Estes

Systemy informacji geograficznej to system bazy danych, w którym większość danych jest przestrzennie zindeksowana i w którym działa zestaw procedur żeby odpowiadać na pytania o obiektach przestrzennych w bazie danych.

 

1988 - H.D. Parker

Systemy informacji geograficznej to technologia informacji, która przechowuje, analizuje i prezentuje zarówno dane przestrzenne, jak i nieprzestrzenne.

 

1988 - D.J. Cowen

Systemy informacji geograficznej to system dostarczania decyzji, dotyczący integrowania danych odniesionych przestrzennie w środowisku rozwiązywania problemów.

 

1989 - S. Aronoff

Systemy informacji geograficznej to każdy zestaw ręcznych lub komputerowych procedur używany do przechowywania i obróbki danych odniesionych geograficznie.

 

1989 - J.R. Carter

Systemy informacji geograficznej to instytucjonalna jednostka, odzwierciedlająca strukturę organizacyjną, która scala technologię z bazą danych, ekspertyzami i poparciem ciągłości finansowej w ciągu czasu.

 

1989 - A.V. Koshkariov, V.S. Tikunov & A.M. Trofimov

Systemy informacji geograficznej to system z zawansowanymi możliwościami geo-modelowania.

 

1991 - D.J. Maguire

Systemy informacji geograficznej to zintegrowany zestaw sprzętu komputerowego, oprogramowania, danych i specjalistów, które to elementy działają w kontekście instytucjonalnym.

 

1994 - Zb. Zwoliński

Systemy informacji geograficznej to zinstytucjonalizowana technologia informacji, która składa się z narzędzi, umożliwiających zbieranie i przechowywanie oraz dowolne odzyskiwanie, przetwarzanie i prezentowanie danych przestrzennych i nieprzestrzennych o świecie rzeczywistym umiejscowionych geograficznie oraz z procedur, dających odpowiedzi na stawiane pytania o interesujących użytkownika obiektach w systemie baz danych.

 

1998 - D.J. Maguire

System informacji geograficznej to zintegrowany zestaw sprzętu komputerowego, oprogramowania, danych, metod badawczych i specjalistów, które to elementy działają w kontekście instytucjonalnym.

 

2011 - D.J. Maguire

System informacji geograficznej to zintegrowany sieciowo zestaw sprzętu komputerowego, oprogramowania, danych, metod badawczych i specjalistów, które to elementy działają w kontekście instytucjonalnym.

 

Tak jak wiele innych akronimów, tak i akronim GIS (lub po polsku SIG) powstał jako substytut zbyt długiej nazwy, która w wypowiedziach czy tekstach powodowała niepotrzebne wydłużanie wywodu. Stąd w języku angielskim bardzo szybko zastąpiono zbyt długie określenie, często powtarzane – akronimem. Późniejsze rozprzestrzenienie się GIS jako systemu i jako nauki spowodowało rozwijanie, tłumaczenie w różnych językach akronimu GIS wielkimi literami. Istota GIS jednak nie uzasadnia takiej pisowni. Stąd jako normę należy przyjąć pisownię małymi literami. O takiej pisowni przekonuje m.in. nowe wydanie niezwykle popularnej, ale też i bardzo poprawnej merytorycznie książki Longleya i in. (2011), w której systemy informacji geograficznej (GIS) oraz nauka o informacji geograficznej (GISc) pisane są małymi literami.

 

Zestawił: Zbigniew Zwoliński (2011)