STOWARZYSZENIE ARCHEOLOGII ŚRODOWISKOWEJ

STOWARZYSZENIE ARCHEOLOGII ŚRODOWISKOWEJ


I SYMPOZJUM ARCHEOLOGII ŚRODOWISKOWEJ
Studia interdyscyplinarne nad środowiskiem i kulturą człowieka
w Polsce -  dorobek i przyszłość

Koszęcin, 19-22 października 2005




Idea sympozjum

Badania interdyscyplinarne są od dawna stałym elementem w rozważaniach nad środowiskiem przyrodniczym i kulturowym rozwojem człowieka. Istotną rolę w tym względzie odegrała archeologia inicjując współpracę z naukami przyrodniczymi. W ostatnich dziesięcioleciach szeroki rozwój paleoekologii doprowadził do stopniowego zaniku podziału na "inicjatorkę" - archeologię i towarzyszące jej nauki pomocnicze. Dostrzegamy jednakże, iż dyscypliny paleoekologiczne we współpracy z archeologią zbyt często funkcjonują "obok siebie", a nie "pomiędzy sobą". Naszym zdaniem, sytuacja taka nie sprzyja optymalnemu znajdowaniu płaszczyzn badawczych, które byłyby styczne pod względem merytorycznym. W konsekwencji współpraca w ujęciu "obok siebie" odbywa się zwykle poprzez wzajemne cytowanie prac, rzadziej poprzez dyskusje w ramach podejmowanych wspólnie problemów badawczych.
Czy rzeczywiście obecny stan współpracy dyscyplin skupionych wokół problematyki zmian środowiska i rozwoju kultury człowieka jest satysfakcjonujący? Czy możemy dążyć do zmiany "oboczności" naszych poczynań na rzecz większej współpracy "pomiędzy"?
Do rozważenia powyższych kwestii i odpowiedzi na postawione pytania zapraszamy do udziału w konferencji o proponowanym tytule. W Państwa wypowiedziach prosimy o (a) syntetyczne przedstawienie dotychczasowych osiągnięć, (b) wyznaczenie współczesnych kierunków rozwojowych i nowych problemów badawczych  oraz (c) wskazanie potencjalnych płaszczyzn współpracy z innymi dyscyplinami. W ramach spotkania konferencyjnego pragniemy złożyć propozycję i przeprowadzić debatę nad utworzeniem stowarzyszenia archeologii środowiskowej.