Wybierz edycję konkursu: |2007| |2008| |2009| |2010|          |Najlepsze prace 2007-2009|

Konkurs fotograficzny pt. "Przyroda chroniona i uwieczniona" (kwiecień 2007)

Przeczytaj regulamin konkursu
Pobierz plakat reklamowy konkursu (PDF,340 kb)
Pobierz plakat reklamowy konkursu (GIF, 70 kb)
Pobierz protokół jury (JPG,190 kb)
Pobierz refleksje mgr Wojciecha Rosika o fotografii (JPG, 350 kb)
Poznaj wyniki konkursu

Konkurs widziany oczyma organizatorki (Marty Raczkowskiej)!!

Obejrzyj najciekawsze zdjęcia



W 2007 roku Grupa Problemowa Parki Narodowe po raz pierwszy przygotowała konkurs fotograficzny, tematycznie związany z ochroną przyrody. Konkurs zorganizowany został przy współpracy Sekcji KIOŚ z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych w 2007 roku. Z ramienia naszej grupy konkurs przygotowali Marta Raczkowska i Przemek Suberlak, z pomocą Pawła Kujaczyńskiego.

Do konkursu nadesłano 177 prac 26 autorów. DZIEKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY ZGŁOSILI SWOJE PRACE!!

Obrady jury odbyły się 16 kwietna 2007 roku. Funkcję Przewodniczącego Jury sprawował mgr Wojciech Rosik - pracownik WNGiG, pasjonat fotografii, rysunku, malarstwa i grafiki. Pan Wojciech jest wielkim miłośnikiem gór (napisał książkę "Górski Syndrom"). W 2002 r. dokonał niezwykłego wyczynu - przeszedł całą południową górską linię graniczną Polski. O jego wyprawie możesz przeczytać tutaj. Ponadto w pracach jury uczestniczyli: mgr Marcin Winowski, Beata Siwaszczyk (KIOŚ), Marta Wasiluk, Marta Raczkowska, Piotr Basiński, Przemek Suberlak.

Jury wyłoniło 22 prace, które można było obejrzeć podczas wystawy w CINEMA CITY. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu wraz z wręczeniem nagród odbyło się 24 kwietnia 2007 roku, w czasie wydziałowych obchodów Dnia Ziemi (obejrzyj program!). Przed wręczeniem nagród Paweł Kujaczyński przedstawił krótko działalność Grupy Problemowej Parki Narodowe. Następnie mgr Wojciech Rosik przedstawił swoje (nieco kontrowersyjne) refleksje na temat roli fotografii we współczesnym świecie. Poniżej znajdziecie tekst wystąpienia mgr Rosika (polecamy!):

powiększ

Ostateczne wyniki konkursu, ustalone w wyniku prac jury, przedstawiają się następująco:

  1. Alicja Dominik (IV geografia) - "W sieci"
    Zdjęcie wykonałam pewnego pozornie szarego i deszczowego dnia , kiedy to wraz z grupą przyjaciół postanowiliśmy zdobyć szczyt "Baraniej Góry".

  2. Maciej Leczkowski (IV TiR) - "10"
    Widok z Zamarłej na północ (w tle widoczny Zmarzły Staw oraz Czarny Staw Gąsienicowy).

  3. Katarzyna Hasała (V TiR) - "Dolina 5 Stawów Polskich"
    Do moich ulubionych należą majestatyczne widoki tatrzańskie, tonące w chmurach i napawające grozą, a jednocześnie ujmujące swym pięknem cicho szemrzące strumyki..

Wyróżniono następujące prace:
Wyżej wymienieni autorzy zostali uhonorowani nagrodami. Ponadto, na wystawie pokonkursowej w hallu budynku geografii WNGiG oraz w CINEMA CITY przedstawiono również następujące prace:
Wszystkie prace, które zostały wyeksponowane na wystawie od niedawna można wreszcie obejrzeć również na naszej stronie.
Protokół z obrad jury można znaleźć tutaj.

Zobacz, jak na konkurs spogląda Marta Raczkowska, która go współorganizowała:

Refleksje Marty Raczkowskiej...

Podsumowanie konkursu

Konkurs fotograficzny...

Myśl ta narodziła się pewnego wieczoru w naszej kuchni ;) bo, co już się wielokrotnie sprawdziło, jest to pomieszczenie, gdzie zawsze rodzą się najlepsze pomysły ;). Pomyśleliśmy, że będzie to dobry pretekst, aby rozreklamować odrobinkę Grupę Problemową Parki Narodowe oraz włączyć się w obchody Dni Ziemi.

Nikt wtedy nie spodziewał się, że będzie to wymagało tyle biegania po wydziałowych korytarzach, rozmów, pertraktacji, i czasu spędzonego przed monitorem ;)

Wręczenie nagród

Lecz od razu wiadomym było, że warto poświęcić trochę czasu, aby sprawić radość tylu osobom, które mogą teraz z dumą podziwiać swoje prace na wystawie. :) Przede wszystkim należało otrzymać błogosławieństwo dziekana - i tu ślemy głębokie pokłony i wielkie podziękowania dla prof. Młynarczyka, który nie tylko zaakceptował pomysł, ale dał nam szerokie pole do działania i zaofiarował sponsorowanie nagród.

Więc - przystąpiliśmy do dzieła... trzeba było stworzyć regulamin, ale podstawą każdego przedsięwzięcia jest reklama, a więc zgodnie z zasadami marketingu, zrobiliśmy PLAKAT ;) który jest dziełem Przemka Suberlaka i Pawła Kujaczyńskiego (logo Dnia Ziemi zaprojektował Jacek Zatoński). Po rozmieszczeniu jego kopii na wszelkich możliwych powierzchniach płaskich na WNGiG (pamiętajcie - nie wolno przywieszać niczego na drzwiach głównych!!! ;)), założeniu osobnego konta internetowego, uzgodnieniu wszelkich szczegółów, pozostało czekać na zgłoszenia...

I tu trzeba mieć stalowe nerwy ;) gdyż wszystko wskazywało, że zbytniego zainteresowania niestety nie ma (podobnie jak wśród potencjalnych sponsorów...), aż tu nagle po kilku początkowo nieśmiałych zgłoszeniach, ruszyła fala ;) (bo tak już jakoś jest, że wszystko robi się na ostatnią chwilę ;)) i skrzynka w okolicach Wielkanocy zaczęła się zapełniać.

Wybór.. naprawdę trudny, jury miało przed sobą nie lada zadanie, trzeba było ocenić obiektywnie ponad 200 zdjęć! Ale dzięki genialnej metodzie mgr Rosika, jakoś sobie poradziliśmy ;) Obrady przebiegły w bardzo sympatycznej atmosferze, choć zdania były zróżnicowane w takim stopniu jak miejsca prezentowane na fotografiach, ;) a wyłonienie finałowych laureatów to już silne emocje (tylko dla ludzi o mocnych nerwach ;)

Wystawa pokonkursowa

W międzyczasie Przemek odebrał tajemniczy telefon z Cinema City - okazało się, że chcą naszą wystawę! Dziękujemy paniom Magdzie i Asi z działu rezerwacji za bardzo miłą i owocną współpracę ;)

I teraz najważniejsze - wydruk zdjęć! I tutaj niezmiernie dziękujemy mgr Grzesiowi Borkowskiemu za wszelką pomoc związaną z przygotowaniem zdjęć do wyeksponowania, za załatwianie antyram i wspólne bieganie po uczelnianych korytarzach. ;)

Po premierze kinowej ;) zaczęły się przygotowania do ogłoszenia wyników na naszym wydziale.. Należało jeszcze wybrać nagrody, więc udaliśmy się z Przemkiem na zakupy - po maratonie między sklepami turystycznymi, czyli gorliwych poszukiwaniach (w końcu to odpowiedzialność - uczelniane pieniądze, ale i wielka frajda sprawić komuś przyjemność ciekawą nagrodą ;)), dokonaliśmy (mamy nadzieję ;)) trafnego wyboru.

Aż nareszcie - nastały Dni Ziemi!! Koniecznie musimy powiedzieć, że ogromnie podziwiamy Jacka Zatońskiego, który praktycznie sam (!) zorganizował tą imprezę. (i tak jeszcze a propos - nie można również nie wspomnieć o udziale naszych parkowców jako reprezentantów Wielkopolskiego Parku Narodowego w obchodach Dnia Ziemi w Warszawie - ale o tym to już na pewno jest osobna relacja...) [a i owszem jest - znajdziecie ją tutaj - przyp. Piotrek]. W każdym razie - o godz. 13:35, we wtorek, 24 kwietnia 2007 roku zebraliśmy się wszyscy tłumnie, aby zwieńczyć dzieło.. Pan mgr Rosik wygłosił przemowę dzieląc się z nami refleksjami na temat fotografii i jej obecnej roli oraz o przesłaniu naszego konkursu. A potem nastąpiło to, na co wszystko czekali - wyłonienie laureatów, prezentacja wybranych prac oraz wręczenie nagród i dyplomów (autorstwa Przemka).

Zwyciężczyni

Pozostało uścisnąć sobie dłonie. ;)

Muszę też koniecznie podkreślić, że to Przemek był koordynatorem całego projektu, on wciąż biegał, załatwiał, rozmawiał, dzwonił, itd., itp.; ja mu tylko pomagałam w drobnych sprawach - także Mamba - niewymownie wielkie dzięki!!!!

I jeszcze ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób nam pomogli - Piotrkowi Basińskiemu, Marcie Wasiluk, Krzysiowi Piotrowskiemu, i jeśli o kimś zapomniałam - to proszę wybaczyć roztargnienie.

Przez kolejne parę tygodni Wasze prace zdobiły holl naszego wydziału...

"Przyroda chroniona i uwieczniona"... (hasło to podpowiedziała mi mama ;)); mam nadzieję, że konkurs doczeka się kolejnych edycji, ponieważ natura to niewyczerpywalne źródło inspiracji i najbardziej popularny i wdzięczny temat dla sztuki fotografii.

Wystawa zdjęć na WNGiG

A przede wszystkim - ważne jest, aby ochraniać ją w każdy możliwy sposób, rozpowszechniać jej piękno... Tak jak Wy ukazaliście je swoimi oczami za pomocą obiektywu - w obrazach majestatycznych masywów górskich, zwiewności utkanej misternie pajęczyny, łagodności morskich fal, delikatności motyla czy srebrzystości strumienia..



Plakat konkursowy przedstawia się następująco:



Regulamin konkursu znajduje się poniżej:

Regulamin konkursu
  1. Konkurs organizowany jest przez Grupę Problemową Parki Narodowe Studenckiego Koła Naukowego Geografów im. St. Pawłowskiego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu z okazji Dnia Ziemi, przy współpracy z sekcją Kształtowania i Ochrony Środowiska. Celem konkursu jest popularyzacja parków narodowych i innych obszarów chroniących z mocy prawa najpiękniejsze fragmenty przyrody zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.
  2. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy studenci WNGiG w Poznaniu.
  3. Interpretacja tematu zależy od fotografującego. Jedynym warunkiem jest, aby zdjęcie było wykonane na terenie obszaru chronionego prawnie (np. park narodowy, krajobrazowy, obszar NATURA 2000 itd.). Istnieje możliwość zgłoszenia zdjęcia wykonanego poza obszarem chronionym, jeżeli fotografujący uzna, że wysokie walory przyrodnicze tego miejsca zasługują na prawną ochronę.
  4. Ilość prac: do 10 zdjęć od jednej osoby; jury zastrzega sobie prawo wyboru dostarczonych zdjęć i nie odpowiada za ich ewentualne zaginięcie (odbiór zdjęć i nośników będzie możliwy po zakończeniu konkursu - proszę zgłaszać się do organizatorów). Ocenie będzie podlegać każde zdjęcie z osobna, a nie zestaw prac danego autora.
  5. Format prac: dowolny, czarno-białe lub kolorowe; zapisane na płycie CD lub dyskietce, w formacie .jpg, zaleca się min. rozmiar zdjęcia 1200x1600 (zdjęcia wywoływane będą w dużych rozmiarach). Osoby chcące zgłosić zdjęcia w formie analogowej proszone są o dostarczenie kliszy wraz z odbitką do wglądu dla organizatorów konkursu (0-500 696 401, 0-602 185 933).
    Zdjęcie (zdjęcia) zgłoszone do konkursu należy oddać w opakowaniu, podpisane (imię i nazwisko, kierunek i rok studiów oraz kontakt: nr telefonu komórkowego lub adres e-mail) oraz opatrzone tytułem, wraz ze wskazaniem miejsca wykonania fotografii. Mile widziany krótki komentarz :) (czyli podanie, na terenie jakiego parku narodowego powstało dane zdjęcie, w jakich okolicznościach przyrody zdjęcie zostało zrobione :), co Was zainspirowało - chodzi o to, aby lepiej zrozumieć głębię czy też przesłanie fotografowanego obrazu).
    Prace należy dostarczyć do mgr Krzysztofa Piotrowskiego (pokój nr 253) lub też bezpośrednio do Przemka Suberlaka (II TiR, I Geoinfo), Marty Raczkowskiej (II TiR), Pawła Kujaczyńskiego (II TiR, I Geoinfo), ewentualnie podczas zebrań Grupy Problemowej Parki Narodowe (wtorki 15:30 - 16:30, sala 014). Istnieje też możliwość wysłania prac drogą e-mailową na adres: foto.przyroda@gmail.com.
  6. Termin dostarczania prac - 12 kwietnia. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi podczas wydziałowych obchodów Dnia Ziemi (dokładny termin zostanie podany później).
  7. Oceny prac dokona jury, w którego składzie znajdą się członkowie Grupy Problemowej Parki Narodowe oraz sekcji KiOŚ. Funkcję Przewodniczącego Jury sprawować będzie mgr Wojciech Rosik - pracownik WNGiG, pasjonat fotografii, rysunku, malarstwa i grafiki, miłośnik gór (w 2002 r. przeszedł całą południową górską linię graniczną Polski), autor książki "Górski Syndrom".
  8. Spośród prac zakwalifikowanych do konkursu jury wyłoni prace, które otrzymają pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do przyznania wyróżnień. Prace nagrodzone, jak również ewentualnie prace wyróżnione otrzymają nagrody w postaci albumów fotograficznych, sprzętu turystycznego itp. (ufundowane przez UAM).
  9. Prace nagrodzone, wyróżnione i zakwalifikowane do udziału w konkursie zostaną wyeksponowane na wystawie na WNGiG, będąc jednym z elementów obchodów Dnia Ziemi 2007. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wyboru zdjęć eksponowanych na wystawie, a także do ewentualnego zamieszczenia ich na stronie internetowej.
  10. Udział w konkursie oznacza akceptację regulaminu.



Przejdź na górę strony